Solved

Use the Following Information for the Next 2 Questions

Question 33

Multiple Choice

Use the following information for the next 2 questions.
Major Foods, Inc. produces a cereal from oat grain. The company buys unprocessed oats for $400 per ton. It costs $60 per ton to send the oats through a processor, which produces 1,900 pounds of pure oats and 100 pounds of oat shells. The oat shells are ground and packaged at a cost of $100 per hundred pounds. They are sold to a poultry feed company for $3 per pound. The pure oats are cooked and packaged into 4-pound containers at a cost of $350. The packaged oats are sold for $2 per 4-pound container.
-If Major uses the net realizable value method, the joint costs allocated to the oats is


A) $345
B) $110
C) $350
D) $115

Correct Answer:

verifed

Verified

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions

Unlock this Answer For Free Now!

View this answer and more for free by performing one of the following actions

qr-code

Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks

upload documents

Unlock quizzes for free by uploading documents